NAJNOWSZE POSTY

[3]

Kamienica Majera Wolanowskiego w Warszawie

Kamienica powstała pod koniec XIX wieku dla właściciela fabryki wyrobów metalowych
Majera Wolanowskiego ,zabytkowa kamienica znajdująca się w Warszawie przy ul. Próżnej 14, na terenie dzielnicy Śródmieście.

Kamienica przy ul. Próżnej 14 przetrwała zagładę warszawskiego getta. W 1987 wraz z kamienicami o adresach 7, 9 i 12 została wpisana do rejestru zabytków.

W latach 2008–2014 w oknach i na elewacji kamienicy nr 14 znajdowały się fotografie polskich Żydów pochodzące ze zbiorów Fundacji Shalom. Stanowiły one fragment liczącego ok. 8000 fotografii zbioru zgromadzonego po ogłoszonym w 1994 apelu Fundacji o przekazywanie zdjęć przedstawiających żydowskich mieszkańców Polski. Zostały wykorzystane m.in. do stworzenia wystawy I ciągle widzę ich twarze, która została pokazana w 29 muzeach na całym świecie. W 2014 fasadę kamienicy zasłonięto siatką.

W 2012 w bramie kamienicy przy Próżnej 14 została umieszczona rzeźba HIM Maurizio Cattelana przedstawiająca modlącego się na klęczkach Adolfa Hitlera.
Opracowano:

Zdjęcia
Michał Jankowski
Kamienica Majera Wolanowskiego w Warszawie Kamienica Majera Wolanowskiego w Warszawie Reviewed by Michał Jankowski on sierpnia 06, 2015 Rating: 5

Brak komentarzy:

Michał Jankowski

Image Link [https://4.bp.blogspot.com/-OH3pXm5fpwg/WYMx_IrRMgI/AAAAAAAADt8/MX0YKPLEcrckljTaUKBQX3vxziYhMLK_wCLcBGAs/s1600/foto.jpg] Author Name [Michał Jankowski] Author Description [Cześć, jestem Michał interesuję się fotografią, moje zdjęcia ukazują najczęściej Warszawę i opuszczone miejsca...] Twitter Username [You username Here] Facebook Username [michalgaleriazdjecfoto] GPlus Username [You username Here] Pinterest Username [You username Here] Instagram Username [michal.jankowski.fotografia]