NAJNOWSZE POSTY

[3]

Pułtusk – miasto w województwie mazowieckim

Pułtusk – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie pułtuskim (siedziba starostwa), siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Pułtusk. Położone w północnej części Mazowsza, na skraju Puszczy Białej nad Narwią, w mezoregionie Dolina Dolnej Narwi.

Do 1954 roku siedziba wiejskiej gminy Kleszewo. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa ciechanowskiego.

Według danych GUS na 31 grudnia 2013 roku Pułtusk liczył 19 240 mieszkańców.

HISTORIA

W miejscu dzisiejszego zamku w pierwszej połowie XIII wieku zbudowany został gród obronny, który zastąpił istniejącą tu nieobronną osadę. Gród z trzema ulicami był zabudowany kilkuset chatami, które chronił wał drewniano-ziemny. Dwukrotnie ulegał zniszczeniu na przełomie XIII/XIV wieku i w 1368 roku w wyniku najazdu Kiejstuta. Jednakże według przekazów na wzgórzu, które obecnie nosi nazwę Św. Krzyża, stała niegdyś pogańska świątynia.

Prawa miejskie nadawano osadzie dwa razy: I lokacja została dokonana w 1257 przez Siemowita I, II lokacja (na prawie chełmińskim) w 1339 przez biskupa płockiego Klemensa Pierzchałę, potwierdzone w latach 1380 i 1405. Pułtusk był trzecim, po Warszawie i Płocku, miastem na Mazowszu z murowanymi fortyfikacjami.

W okresie XIII-XVIII wieku Pułtusk był własnością biskupów płockich, którzy rezydowali na pułtuskim zamku.

Rozwój Pułtuska miał miejsce w XIV-XVI wieku, co było związane głównie z handlem zbożem, potem miasto podupadło w wyniku pożarów, powodzi i zniszczeń w wojnach szwedzkich.(więcej)


  Pułtusk – miasto w województwie mazowieckim Pułtusk – miasto w województwie mazowieckim Reviewed by Michał Jankowski on sierpnia 28, 2015 Rating: 5

2 komentarze:

Michał Jankowski

Image Link [https://4.bp.blogspot.com/-OH3pXm5fpwg/WYMx_IrRMgI/AAAAAAAADt8/MX0YKPLEcrckljTaUKBQX3vxziYhMLK_wCLcBGAs/s1600/foto.jpg] Author Name [Michał Jankowski] Author Description [Cześć, jestem Michał interesuję się fotografią, moje zdjęcia ukazują najczęściej Warszawę i opuszczone miejsca...] Twitter Username [You username Here] Facebook Username [michalgaleriazdjecfoto] GPlus Username [You username Here] Pinterest Username [You username Here] Instagram Username [michal.jankowski.fotografia]