NAJNOWSZE POSTY

[3]

Tryby P, A, S, M - Co znaczą w fotografii i jak korzystamy z nich w praktyce.


Zacznę od tego że nie wszystkie aparaty posiadają kółko trybów, niektóre mają te ustawienie w menu , najczęściej w kompaktach .

TRYB P

Literka oznacza tryb prosty . Jest to tryb z którego sam często korzystam przy fotografowaniu czegoś co szybko się zmienia i wtedy mam pewność że na pewno będę miał obiekt w kadrze.
Tryb ten jest na tyle przyjazny że możemy zrobić dobre zdjęcie, nie zagłębiając się w ustawienia aparatu.
W trybie P ustawienie lampy błyskowej nie nastąpi automatycznie, musimy ją wymusić samemu naciskając spust lampy błyskowej .
Wszystkie inne opcje w trybie P możemy zmieniać samemu .

TRYB A

Literka oznacza tryb preselekcji przysłony. Te ustawienie w aparacie wybiera nam automatycznie 
ekspozycję, a wartość przysłony ustawiamy my. 
Pewnie mało z was myśli że tym jednym parametrem możemy zmienić całe nasze zdjęcie
na oczekiwany przez nas efekt.
 W podstawowych obiektywach 18-55 ich jasność wynosi f/3.5-5.6, co oznacza, że w najszerszym położeniu zoomu jasność dla tej ogniskowej wynosi f/3.5, natomiast przy ogniskowej 55 mm jasność będzie wynosiła f/5.6, czyli obiektyw wraz ze zmianą ogniskowej na dłuższą, staje się ciemniejszy. 

TRYB S

Literka oznacza tryb preselekcji czasu naświetlania. Ten tryb działa podobnie do trybu A tylko na odwrót . Tu aparat automatycznie dobiera ekspozycję, a fotograf ma za zadanie wybrać poprawny czas naświetlania . Czas naświetlania będzie odpowiadał przede wszystkim za zamrożenie ruchu na zdjęciu - zarówno ruchu obiektów poruszających się w fotografowanej scenie, jak również ruchów naszej ręki, w której trzymamy aparat. Zbyt długi czas naświetlania owocować będzie poruszonymi zdjęciami.
Przy długim czasie naświetlania niezbędny jest dobry statyw, by zdjęcie nie było poruszone .

TRYB M

Literka oznacza tryb manualny. To tryb z którego też korzystam często, W nim wszystko ustawiamy samodzielnie, możemy ustawić czas naświetlania, jak i przysłonę.  Skąd jednak mamy wiedzieć, że zdjęcie będzie odpowiednio naświetlone? Wszystkie aparaty wyposażone są w tzw. drabinkę ekspozycji lub wyświetlają konkretną wartość prześwietlenia lub niedoświetlenia. Dzięki temu wiemy, jakie parametry należy dobrać, aby ekspozycja była poprawna.

Mając aparat ustawiony na trybie M, o wszystkim decydujemy my :) .

Tryby P, A, S, M - Co znaczą w fotografii i jak korzystamy z nich w praktyce. Tryby P, A, S, M - Co znaczą w fotografii i jak korzystamy z nich w praktyce. Reviewed by Michał Jankowski on października 13, 2015 Rating: 5

Brak komentarzy:

Michał Jankowski

Image Link [https://4.bp.blogspot.com/-OH3pXm5fpwg/WYMx_IrRMgI/AAAAAAAADt8/MX0YKPLEcrckljTaUKBQX3vxziYhMLK_wCLcBGAs/s1600/foto.jpg] Author Name [Michał Jankowski] Author Description [Cześć, jestem Michał interesuję się fotografią, moje zdjęcia ukazują najczęściej Warszawę i opuszczone miejsca...] Twitter Username [You username Here] Facebook Username [michalgaleriazdjecfoto] GPlus Username [You username Here] Pinterest Username [You username Here] Instagram Username [michal.jankowski.fotografia]